Що краще для стін лазні: дерево чи газобетон

Широкий асортимент будматеріалів мимоволі змушує приватних забудовників робити вибір, з чого збудувати лазню на ділянці – з газобетону чи дерева? Розглянемо лише ці два найзатребуваніші матеріали в силу їхньої маленької теплопровідності та дешевизни.

Газобетон як будівельний матеріал для лазні

Легкий та теплий газобетон має один неприємний недолік – він активно поглинає та погано віддає вологу, що для лазні є критичним показником. Водопоглинання газобетону сягає 35% від маси матеріалу.

На практиці результати цієї властивості виявляються в тому, що взимку замерзла капілярна вода в блоках газобетону може розривати їх при розширенні. Влітку наявність вологи у стінах лазні занижує термоізоляційні властивості газобетону. Проблема вирішувана проведенням гідро-і пароізоляції банних приміщень, захистом газобетонних стін шаром штукатурки або іншими обробними матеріалами, що погано пропускають вологу. Ще один варіант – вентильований фасад.

Переваги газобетону:

 • зведення стін з газобетонних блоків – процес дуже швидкий, тому що прямокутні блоки мають спеціальну напрямну фаску та ребро для стикування та дотримання загальної геометрії стіни;
 • розмір стандартного газоблоку – 600х200х300 мм, що значно прискорює будівництво;
 • фундамент для лазні з газобетону робиться дрібнозаглиблений і полегшений, що здешевлює будівельний кошторис;
 • легка механічна обробка газобетону дозволяє вибирати складну геометрію об’єкта;
 • газобетон – негорючий пористий будматеріал;
 • порівняння вартості газобетону та дерева буде на користь першого матеріалу – газобетон у кілька разів дешевше за колоди, бруси та інші похідні дерева.

Довговічність газобетону на практиці доведена лише прикладами європейського будівництва – на території України газобетон почав використовуватися близько 30 років тому, і судити про термін експлуатації ще рано. Дослідники характеристик газобетону стверджують, що мінімальний термін служби становитиме 60 років.

Недоліки газобетону:

 • дешевизна газобетону зменшується за рахунок використання бетонних та штукатурних розчинів, армування кладки та пароізоляції стін;
 • міцність газобетонних блоків на вигин у кілька разів менша за опір стиску, що може виявлятися у виникненні тріщин у стінах, якщо кладка не буде розподілена рівномірно;
 • складність облаштування вентильованого фасаду або обшивки сайдингом: газобетон є крихким матеріалом, і при кріпленні обрешітки свердлінням потрібно бути обережним.

Тому газобетон, хоч він і схожий за своїми властивостями на дерево, краще для будівництва лазні не використовувати. Інші господарські будівлі з газобетону не піддаються такому постійному і сильному водному навантаженню, але парилка або передбанник будуть постійно вологими, що значно знижує і термін експлуатації лазні, і надійність всієї споруди.

Дерево для лазні

При загальних вимогах до лазні, дерево – економічно прийнятний варіант, оскільки має дуже низьку теплопровідність, а здатність деревини пропускати повітря і вологу в обидві сторони була помічена здавна.

За дотримання правил будівництва та правильного догляду за зрубом із хвойних порід дерево простоїть 50–70 років. Але основні експлуатаційні властивості деревини залежать від породи та способів її обробки.

Переваги дерева під час будівництва лазні:

 • дерево краще за інших будматеріалів зберігає тепло, завдяки чому лазня прогрівається швидше, а енерговитрат на обігрів приміщень буде в кілька разів менше;
 • дерево добре вбирає надмірну вологу, і добре її віддає. Для лазень з інших будматеріалів потрібна додаткова вентиляція, щоб пара не конденсувалася на стінках і під декоративною обшивкою;
 • традиційна висока екологічність матеріалу до вподоби забудовникам;
  вища поширеність дерева у регіонах робить цей матеріал популярним у малоповерховому будівництві;
 • лазня з твердих порід дерева легко прослужить сто років, що підтверджується часом та практикою;
 • якщо використовувати не оциліндровану колоду або струганий брус, а профільований брус або клеєний, то термін експлуатації лазні підвищується, але збільшується і вартість будівництва.

Недоліки дерев’яної лазні:

 • необхідність використання антисептиків для захисту від деревоточків та гризунів;
 • обов’язкова герметизація (утеплення) всіх стиків між колодами чи брусом. Причому конопатити стики доведеться неодноразово – згодом
 • дерев’яний кістяк дає усадку, і щілини з’являються знову;
 • лазня з дерева, та ще з грубкою всередині – джерело підвищеної пожежної небезпеки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *