Вирощування капусти у відкритому ґрунті викликає труднощі навіть у досвідчених городників, які знають усі нюанси сільськогосподарського процесу. Необхідно:
– підібрати відповідні клімату та регіону проживання сорти;
– обробити і посіяти насіннєвий матеріал;
– виростити розсаду;
– посадити на постійне місце;
– забезпечити регулярний догляд.
Розпочинати треба з покупки насіннєвого матеріалу, а тому радимо вам звернути увагу на насіння бейо, яке широко представлено на сайті harvest-center.com.ua.
Також варто пам’ятати, що овоч чутливий до поливу і різного підживлення. Слід оберігати культуру від навали шкідників, також запобігти або усунути захворювання. Докладені зусилля не пропадуть дарма, адже домочадці зможуть поласувати корисним і натуральним продуктом.
Капуста – найпопулярніший овоч, який вирощується повсюдно. Холодостійка культура полюбляє рихлий і родючий ґрунт, достатню кількість вологи і світла. Молоді саджанці болісно реагують на різкі перепади температурного режиму. Мороз може знищити молоде соковите листя, а при спеці – припиняється розвиток і зав’язування качанів.
Не рекомендується висадка під тінню плодових дерев, так як зелені кущики овоча припиняють своє зростання і в’януть. Добрими попередниками на грядці вважаються: кріп, редис і салат. Також їх можна садити в міжряддя, збираючи подвійний урожай. Овоч сприятливо діє на картоплю і помідори, які менше піддаються фітофторозу.
Щоб прискорити терміни зав’язі качана, культуру краще вирощувати розсадою, особливо в регіонах з низькою температурою і поганою погодою. Для вирощування підійдуть, ящики, контейнери, пластикові стаканчики і касети. При домашньому культивуванні потрібно стежити за температурою. Капуста сходить і росте при +10 градусів. Рослини пересаджують з грудкою землі, щоб уникнути пошкодження кореневої системи.
Ґрунт купується в магазині або робиться своїми руками. Він повинен бути слабокислим і насиченим родючими речовинами. Дернова земля перемішується з торфом, гумусом, золою і піском в рівних частинах. Перед посадкою ґрунт слід ретельно розпушити.
Зробивши акуратні борозенки, засипати насіння, бажано щоб це була продукція бейо. Для того, щоб менше пікірувати розсаду, залишається по можливості місце між нею. Земля добре зволожується, накривається склом або плівкою. Ємність забирається в прохолодне і темне місце до появи перших паростків. Щоб сіянці не витягувалися, можна використовувати фітолампи для збільшення світлового дня.
Культура вимоглива до вологості, ґрунту й освітленості. Важливо підтримувати стабільну вологість ґрунту, але не можна здійснювати полив холодною водою. Її потрібно підігріти до кімнатної температури. Вода з великим рівнем заліза або хлорована повинна відстоюватися, інакше не забаряться з’явитися різні хвороби. Коріння теж страждають від такого поливу, вони зневоднюються.
Розсаду краще садити в торф’яні стаканчики, так її не треба буде пікірувати, і коріння залишаться неушкодженими. Правильні умови вирощування сприяють швидкому зав’язування качанів при перших справжніх листках. Якщо процес сповільнюється, потрібно пошукати причину. Наприклад, може бути нестача поливу, поживних елементів, обмеженість світла.
Після вкорінення розсади у відкритому ґрунті необхідно провести підгортання. Це важливий етап, який поліпшує надходження кисню до кореневої системи і утримує вологу. Рослина буде активно розвиватися і радувати великими головками.