Енергоефективний житловий будинок: що це за технологія

Цей принцип будівництва дозволяє максимально використовувати сонячну енергію для природного обігріву, охолодження та вентиляції будинку, і може зробити істотний внесок в економію енергії (коштів) у домашньому господарстві і навіть здатний покращити самопочуття мешканців будинку. Хоча сама ідея і не така нова, але реалізувати її зараз може кожен, добре вивчивши та продумавши сенс застосування енергоефективних технологій у житлових будинках.

Що таке пасивний сонячний будинок?

Пасивні сонячні будинки завдяки своїй конструкції, орієнтації на сонце та сучасним матеріалам, які використовуються у будівництві, частково або повністю задовольняють потреби в опаленні в зимовий період та в охолодженні влітку. Тільки ідеальне місце розташування пасивного сонячного будинку підтримує комфортну температуру, без використання будь-яких рухомих механічних пристроїв. Для циркуляції повітря використовується лише природна вентиляція приміщень. Одним із ключових факторів при проектуванні таких будинків, безумовно, є максимальне використання особливостей місцевого клімату.

Елементи “правильного” дизайну

Будинки такого типу, як правило, мають вигляд прямокутника, а також з метою забезпечення максимальної віддачі від Сонця, довша сторона прямокутника повинна бути орієнтована вздовж осі схід-захід, так щоб вся довжина будівлі була максимально освітлена сонячним промінням, яке падає з півдня або з півночі (якщо будинок у південній півкулі).

Іншим важливим елементом є правильний розмір, розташування вікон та скляних поверхонь будинку, щоб забезпечити максимальну природну освітленість у зимові дні, запобігти тепловтратам у нічний час та у похмурі дні.

Найвищі вікна, в той час як інші три сторони мають вікна невеликого розміру, щоб забезпечити вигляд. Для цього використовують склопакети з низьким коефіцієнтом теплопередачі. Як правило, на південній стороні встановлюють освітлення приміщень денним світлом (бажано у всьому будинку).

У той же час, у літні місяці забезпечення комфортної температури досягається запобіганням занадто великому проникненню сонячного випромінювання через скляні поверхні на південній стороні будинку. Оскільки Сонце протягом літніх місяців знаходиться над горизонтом, попередити проникнення сонячної радіації можна ретельним вибором довжини навісу, який блокуватиме сонячне світло.

Під час будівництва низькоенергетичного, пасивного або пасивного сонячного будинку найважливішим елементом, безумовно, є термоізоляція. Без хорошої термоізоляції все тепло з дому швидко надходитиме у навколишнє середовище. Тільки хороша ізоляція запобігає швидкому розсіюванню тепла, і збереже на довго комфортну температуру, наприклад, після того, як сонце зникло за горизонт.

Плануємо розташування саду

Правильний вибір та розташування рослин навколо будинку також може стати частково запорукою успішного функціонування пасивного будинку. Листяні дерева з південної сторони будинку влітку додатково захищатимуть його від жаркого сонця, а взимку, коли листя опаде, не будуть додатковою перешкодою для проникнення сонячного світла в будівлю. На північному боці краще посадити вічнозелені рослини, які захищатимуть будівлю від холодних північних вітрів і таким чином зменшать втрати тепла.

Інвестиції в енергоефективність

Хоча розміри інвестицій в енергоефективний будинок при будівництві вищі, ніж у звичайного будинку, але подальші експлуатаційні витрати дуже швидко перекриють цю різницю. Наприклад, економія енергії для опалення енергозберігаючого будинку в зимовий період становить 20-50% і більше. Звичайно, максимальний ефект може бути досягнутий тільки при будівництві нового будинку, із застосуванням сучасних енергозберігаючих технологій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *