Стрічковий дрібнозаглиблений фундамент: підготовка котловану, збирання опалубки та армування

Після розмітки фундаменту можна починати рити котлован. Але спершу слід провести зняття дерну. Далі риється котлован і створюється основа, яка в нашому конкретному випадку є насипною. Для цього після зняття дерну ґрунт виймається і на його місце засипається подушка, що складається з щебеню 20-40 або 40-70. У щебінь можна додати пісок, а можна обійтись без нього.

Ширина траншеї повинна братися із запасом для опалубки і колів, на які кріпиться опалубка, наприклад, якщо в опалубці використовуються дошки і коли товщиною 5 см, то до ширини стрічки потрібно додати по 10 см з кожного боку.

Зверху насипається подушка з піску, її товщина повинна становити 15-30 см. Піщаний шар ретельно утрамбовується, причому трамбування проводять вологим способом, з водою. Після цього бажано пролити подушку рідко розведеним цементним молочком, для отримання якого 3 частини цементу і 2 частини піску розводяться до консистенції молока або рідких вершків.

Щебінь і пісок можна укласти, чергуючи кілька шарів. Для рівномірного осідання фундаменту потрібно зробити рівномірну подушку, для чого кожен шар після укладання трамбують із водою. Трамбування можна проводити вручну або ж за допомогою віброплити.

Коли підготовку котловану здійснено, можна розпочинати складання опалубки.

Складання опалубки, армування стрічки фундаменту

Для опалубки ми використовуємо дошки товщиною 2,5 см. Оскільки у нас фундамент невеликий, ми встановлюємо ще й нижні ребра жорсткості для запобігання ефекту скручування. Вони згодом залишаться під фундаментом. У разі зведення великої основи опори з брусків потрібно вкопати на 50 см нижче за рівень фундаменту, а потім їх видалити.

Розмітивши майданчик, встановлюємо опори та мітки по кутах, опалубку закріплюємо. Кути, зовнішні та внутрішні, краще закріпити сталевими куточками, решта – обрізками дощок або брусками. У нашому випадку опалубку зібрано до початку встановлення, після чого її частини було зібрано між собою вже на місці будівництва. Рекомендується використовувати верхні ребра жорсткості, це виключить розповзання опалубки при заливці бетону. Єдина незручність, створювана верхніми ребрами жорсткості, це те, що загладжувати заливку можна буде після їхнього видалення, виходить таким чином, що заливання буде проходити у два підходи.

За допомогою рівня та нівеліра потрібно виставити опалубку по однаковій висоті та горизонту. У разі нерівної подушки слід використовувати бруски як підкладку, розклинювання. Зверніть увагу, що заливати фундамент не можна, поки периметр опалубки надійно не зафіксований.

Армування стрічки фундаменту

Для армування фундаменту використовують арматуру діаметром 10-12 мм. Зазвичай фундамент армують до встановлення опалубки, але можна зробити це і після, якщо цей варіант є зручнішим. Отже, вертикальні стрижні арматури потрібно забити в ґрунт, потім до цих стрижнів підв’язуються за допомогою в’язального дроту горизонтальні ряди арматури. Зв’язувати стрижні потрібно робити так, щоб вони перекривали один одного на розмір 10-15 діаметрів арматури, наприклад, при діаметрі 10 мм арматури зв’язувати її треба, запустивши стрижні один на одного на 15-20 см.

Число горизонтальних рядів арматури залежить від ширини стрічки фундаменту, чим ширше фундамент, тим більше рядів потрібно. Для невеликої ширини – 10-15 см достатньо одного ряду горизонтальних стрижнів, перев’язаних із вертикальними. Арматуру треба розташовувати горизонтально, без провисання. По висоті стрічки фундаменту ситуація наступна – горизонтальний ряд має йти через кожні 10-15 см. Вертикальні стрижні йдуть кожні півметра. У кутах фундаменту та місцях його вигину вертикальні стрижні повинні бути обов’язково, незалежно від відстані.

Основне призначення арматури – перешкоджати руйнуванню бетону в місцях можливого вигину, тому горизонтальні елементи необхідно армувати максимально близько до верху та низу стрічки, що згинаються найсильніше. Відступати від краю потрібно на 3-4 см, щоб закрити арматуру захисним шаром бетону.

Усі кінці горизонтальної арматури в кутах фундаменту потрібно відгинати на 90° для кращого з’єднання з поздовжнім стрижнем.

Отже, на цьому етапі ми зібрали опалубку, зробили армування, тепер можна переходити до наступного кроку заливання фундаменту.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *